|

Ciało

Twarz

FRYZJERSTWO

MEDYCYNA ESTETYCZNA

Dla mężczyzn

Masaż i spa

Promocje

Rehabilitacja KMI

Filtry SPF 01/07/2019

O tym, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna słyszeli chyba wszyscy. Ciągle jeszcze, niewielu z nas wie, jak naprawdę powinniśmy walczyć ze szkodliwym promieniowaniem.

Czym są filtry?

Mianem filtrów przeciwsłonecznych określa się związki chemiczne, wykorzystywane w kosmetykach, które mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Stosowane są dwa rodzaje filtrów: mineralne (fizyczne) oraz chemiczne. Dopiero użycie kilku filtrów w jednym kremie (najlepiej mieszanki chemicznych i fizycznych) daje skórze odpowiednią, pełną ochronę.

Chemiczne (sztuczne) - mają właściwości pochłaniające energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Należą do nich: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate. 

Mineralne (fizyczne, naturalne) - działają jak mikroskopijne lustra, nie przepuszczając promieniowania . Są to: dwutlenek tytanu (stosowany także we fluidach, ma właściwości kryjące i rozjaśniające) oraz tlenek cynku. Obydwa chronią przed UVB oraz częściowo przed promieniami UVA.

Co oznacza skrót SPF? 

SPF (Sun Protection Factor) jest współczynnikiem, który określa, o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu - po zastosowaniu danego preparatu - do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu - bez ochrony skóry.

W praktyce oznacza to, że np. bez zastosowania filtra rumień u danej osoby pojawi się po 20 minutach, zaś po użyciu kremu z filtrem SPF 15, czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut (5 godzin).

Promieniowanie ultrafioletowe UV - jest najistotniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na proces starzenia skóry, którego głównym i naturalnym źródłem jest słońce.

Promieniowanie UVA

UVA mają największą długość.  Dlatego z łatwością przenikają nie tylko warstwę ozonową oraz szkło, ale są też w stanie wniknąć głęboko w tkankę podskórną. To UVA powoduje między innymi plamy starcze oraz zmarszczki.

PromieniowanieUVB

UVB są częściowo blokowane przez powłokę ozonową i nie są w stanie przeniknąć szkła. To one umożliwiają opalanie i powstawanie witaminy D w skórze. I to właśnie one są główną przyczyną oparzeń słonecznych.

Promieniowanie UVC

UVC to najkrótsze z promieni ultrafioletowych i prawie w całości są zatrzymywane przez atmosferę.

Jakie warunki musi spełniać idealny kosmetyk chroniący skórę przed UV?

- Wysoka skuteczność przeciwko skutkom działania Słońca

- Maksimum absorpcji w zakresie spektrum UVB i UVA

- Wysoka efektywność przy niskich dawkach

- Substancyjność czyli zdolność do wiązania warstwy rogowej, bez penetracji przezskórnej

- Fotostabilność – zdolność cząsteczki do utrzymania swych właściwości ochronnych w stanie niezmienionym przez określony przedział czasu ,podczas którego jest on poddany działaniu promieni słonecznych

- Odporność na działanie wody i potu

- Kompatybilność z innymi składnikami

- Nietoksyczny, niedrażniący, nieuwrażliwiający na światło o dużej tolerancji miejscowej i ogólnej

Karnacja a wysokość filtra

Zasada jest prosta, im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr powinno się stosować. Oznaczenie SPF 1 do 6 oznacza niski stopień ochrony, 7 do 15 - średni, powyżej 15 - wysoki. Faktory od wartości SPF 50 określane są mianem sun blocker'ów, co nie oznacza jednak, że tworzą całkowicie nieprzepuszczalny ekran ochronny (zatrzymują ok. 98% promieniowania).

Zobacz inne porady eksperta

01/02/2020 Zadbaj o usta zimą!
02/01/2020 Skuteczny drenaż limfatyczny
02/12/2019 Last Minute przed wielkim wyjściem
31/10/2019 Oczyszczanie skóry twarzy po lecie
01/10/2019 Odżywka Revitalash Advanced
29/08/2019 Jak zadbać o skórę po urlopie
03/06/2019 Depilacja laserowa
02/05/2019 Zadbaj o plecy przed latem!
01/04/2019 Zabiegi i terapie odchudzające
01/03/2019 Zdrowotne właściwości imbiru

Ciało

Twarz

FRYZJERSTWO

MEDYCYNA ESTETYCZNA

Dla mężczyzn

Masaż i spa

Promocje

Rehabilitacja KMI

SANTHIYA Instytut Pięknego Ciała

Warszawa, Miasteczko Wilanów
ul. Kazachska 7/110
Wejście od ul. Branickiego 

Dostępny parking przed salonem (od ul. Branickiego)

Umów się na wizytę:

tel. 503 738 364

email: [javascript protected email address]

Serdecznie zapraszamy! 

Nasza klinika

Nasi partnerzy